Skip to main content

Flytter før tid - hvad med indtægten fra den nye lejer?

KÆRE LLO!

Vi står til at opsige vores lejemål i denne måned.

Er der noget vi kan gøre inden? Vi fraflytter i vores opsigelsesperiode som betyder, at vi stadig betaler leje. Vi er nervøse for, at udlejer ikke vil være aktivt søgende efter en ny lejer, da de hellere vil istandsætte. Kan vi gøre noget her?

Venlig hilsen

Irene

 

KÆRE IRENE

Opsigelsen skal ske skriftligt og I kan sagtens sende den pr. mail.

Såfremt I fraflytter inden udløbet af opsigelsesperioden, skal udlejer bestræbe sig på at genudleje lejemålet. Hvis det lykkes, skal indtægten fra den nye lejer modregnes i jeres forudbetalte husleje. Såfremt det ikke sker, og man som lejer ønsker at gøre noget ved det, skal man stævne udlejer og køre sagen i boligretten. Derfor foreslår jeg i første omgang,at I blot gør udlejer opmærksom på reglen om genudlejning i lejelovens § 86 og ser, om de indretter sig herefter.

Om forfatteren

Camilla Stokholm

Camilla Stokholm, stud.jur., medlemsrådgiver LLO Hovedstaden

Back to top