Manglen på betalbare boliger er global, og kapitalfonde presser priserne op, advarer boligøkonom Curt Liliegren.
”Kapitalfonde som Blackstone (nu Kereby, red.) investerer kortsigtet ud fra devisen: Køb det, fix det, sælg det. Det skaber mange konflikter. De ønsker ikke at bygge nyt. Det er for besværligt og for tidskrævende. Investeringen skal gøres hurtigt, så profitten kan udbetales hurtigt”.
Sådan lød den korte, men klare analyse fra boligøkonom Curt Liliegren ved en workshop på konferencen. Kravet om ekstreme afkast til investorerne gør blandt andet det danske boligmarked ekstremt attraktivt. På trods af lejeregulering er der et stort potentiale for at drive priserne hurtigt op.
”Mange regulerede boliger med lav leje skaber mulighed for at købe ejendomme, renovere dem, sætte lejen op og sælge med fortjeneste”.
Den internationale lejerorganisation, International Union of Tenants (IUT), afholdt verdenskonference i Malmø og København i maj i år. Lejernes LO var medarrangør sammen med svenske Hyresgästföreningen.