En ny regering skal tage magten tilbage over boligmarkedet og beslutte, hvilke typer boliger vi rent faktisk ønsker.
Boligpolitikken står ved en skillevej. I årtier har skiftende regeringer sat deres lid til de frie markedskræfter.
Resultatet taler sit tydelige sprog: stigende huslejer, voksende ulighed og et boligmarked, hvor stadig flere bliver hægtet af.
En ny regering skal tage magten tilbage over boligmarkedet og beslutte, hvilke typer boliger vi rent faktisk ønsker. Huslejestigninger på over 40 procent er ikke udtryk for et sundt marked – det er et marked, der er løbet løbsk og kræver politisk handling.
Samtidig oplever mange unge, at adgangsbilletten til en bolig i de store byer afhænger af forældrenes økonomi. Det er ikke rimeligt, og det er ikke bæredygtigt.
Almindelige lønmodtagere presses ud af de store byer, mens boliger bruges til investering, spekulation eller korttidsudlejning.
Huslejeloft er første skridt
Et huslejeloft i byerne er første skridt. Forslaget får nu opbakning fra både partier, fagbevægelse og borgmestre. Det glæder mig meget.
I valgkampen blev der ført en skræmmekampagne mod et huslejeloft anført af investorer, herunder pensionsselskaberne. Det er utroligt, når man tænker på, at mange pensionskasser ejes af og har medlemmer, som er almindelige lønmodtagere, der presses ud af byen på grund af høje huslejer.
De påstår, at et lejeloft vil føre til færre nye boliger. Men historien viser det modsatte. Når der indføres lejeloft, vil der blot blive bygget andre boligtyper. Boligtyper, som er mere efterspurgt, det vil sige især ejerboliger og almene boliger.
Flere almene boliger
I LLO er vi store tilhængere af, at der bliver bygget, men det skal være de rigtige boliger, vi bygger.
LLO og en bred kreds af aktører peger på, at almene boliger modvirker, at byerne udvikler sig til rene velhaverområder. Almene boliger sikrer diversitet, stabilitet og mulighed for at bo i byen for almindelige mennesker.
Derfor bør en ny regering ikke bare bygge flere boliger – men sikre, at en langt større del af dem er almene.
Vi vil holde politikerne fast på de mange gode forslag fra valgkampen: Flere betalelige almene boliger, et huslejeloft i byer med vanvittige huslejestigninger og en ret til at sige nej til unødvendige moderniseringer.
Sammen med en række borgmestre og fagbevægelsen sendte LLO et klart opråb til de nyvalgte folketingsmedlemmer på valgdagen: Stop de vilde huslejestigninger og indfør en autorisationsordning for udlejere, så de brodne kar ikke igen og igen snyder lejerne uden konsekvenser.
Inden valget gik aktive lejere på gaden og talte med vælgerne om deres udfordringer på boligmarkedet. Det kan du læse om på side 22 i det trykte blad eller lige her.
God læselyst og god arbejdslyst til den nye regering, der forhåbentlig er tiltrådt, når du læser dette blad.
Helene Toxværd