Skip to main content

ODENSE: 20.000 kr. til lejer efter forkerte opkrævninger og manglende regnskaber

Udlejer beholdt et depositum på  18.500 kr.  uden dokumentation og opkrævede ulovlige gebyrer for ”opvarmning af gang” og ”honorar for varmeregnskab”. Lejer fik  19.949 kr.  retur efter hjælp fra LLO. 

Sagen omhandlede dels fraflytning og dels manglende forbrugsregnskaber. 

Udlejer godtgjorde ikke, at han havde reklameret rettidigt, og nævnet besluttede derfor, at udlejer skulle tilbagebetale lejernes depositum på 18.500 kr.   

Nævnet anmodede udlejer om at fremsende manglende regnskaber og dokumentation for, hvornår disse var kommet frem til lejer. Udlejer fremsendte et regnskab for 2022-2023, hvor nævnet kunne konstatere, at udlejer havde opkrævet 1376,53 kr. i ”honorar for varmeregnskab” og 73,03 kr. for ”opvarmning af gang”. Da der ikke findes lovhjemmel til at opkræve betaling for sådanne udgifter, fandt nævnet, at lejer havde krav på tilbagebetaling af i alt 1.450 kr.     

Da udlejer ikke havde fremsendt regnskaber for 2021-2022, besluttede nævnets flertal, at der ikke forelå nogen dokumentation for, at udlejer havde afholdt en udgift til varme i den periode, og derfor skulle acontobetalingerne for det regnskabsår tilbagebetales. 

Lejer fik dermed 19.949 kr. retur efter hjælp fra LLO.  

Lejer ønsker at være anonym. 

Om forfatteren

Jens Peter Kildevang

Journalist og redaktør af Vi Lejere.

Kontakt: redaktion@llo.dk 

Back to top